2018-03-15 00:00

AASH RESHTEH

Perská tradiční polévka z luštěnin, se zelenými bylinkami a ovčím sýrem.


Představte si okamžik jarní rovnodennosti a tradiční oslavu perského Nového roku s ní spojenou. Vládne sváteční nálada a do lahodného aroma pečené ryby s oříškově vonící basmati rýží se mísí nezaměnitelná vůně vařených bylinek z výborné polévky Aash Reshteh (čti „oš rešte“). Pro Středoevropana vyhlíží nezvykle - je to hustá, aromatická polévka, ale člověk s kořeny v daleké Persii slastně zavrní a vybaví si vzpomínky na dětství, provoněné touto lahodnou a velice výživnou polévkou, která dodá vždy tak potřebnou energii ze zdravých surovin, z nichž se připravuje. Je to pokrm vhodný jak pro zarputilé vegetariány, tak i pro vegany, pokud vynecháte Kaschk (čti „kašk“), což je hustá pasta připravená z ovčího mléka. Aash Reshteh je nejen výživný, ale také velice výhřevný pokrm, který výborně prohřeje celé tělo v chladnějších dnech bez ohledu na roční období.

 

příprava 20 min. + 2,5 hodiny vaření

pro 4 osoby

 

suroviny

 

½ šálku (cca 150g) CIZRNY

½ šálku (cca 150g) červených fazolí

½ šálku (cca 150g) zelené čočky

150g RESHTEH AASH – perské polévkové nudle

100g KASCHKU – ovčí sýr

100g AASH SABZI – perská směs sušených bylin

2 střední cibule

5 stroužků česneku

2 lžíce SUŠENÉ MÁTY – NANA

2 lžíce KURKUMY

3 lžíce rostlinného oleje

2l vody

sůl

MLETÉ OSTRÉ CHILLI (dle chuti)

 

postup

 

- oprané luštěniny zalijeme vodou, osolíme a vaříme cca 2 hodiny do měkka

- na oleji dozlatova osmahneme na proužky nakrájenou cibuli s posekaným česnekem, přidáme kurkumu, mátu a popř. chilli, asi 1/3 této směsi si dáme stranou na dozdobení pokrmu, zbytek vložíme do uvařených luštěnin

- přidáme sušené bylinky a 20 minut povaříme

- postupně vložíme nudle nalámané cca na 10cm kousky a dobře promícháme, vaříme asi 10 minut, dokud nudle nezměknou

- do hotové polévky přidáme ½ kashku a dle potřeby dosolíme 

- polévku přendáme do servírovací nádoby a navrch dozdobíme cibulovou směsí a kashkem

 

naše tipy

 

Kaschk je aromatická pasta připravená ze syrovátky z ovčího mléka. Pokud je příliš hustá a špatně se s ní manipuluje, lze ji naředit horkou vodou. Její chuť je velice specifická, ale pro gurmány, kteří se nebojí nových chutí, jistě zajímavá a lahodná. Pokud si netroufáte, lze ji v tomto pokrmu nahradit kysanou smetanou, nebo ji zcela vynechat.  

 

Luštěniny si můžete den předem namočit do vody a tím zkrátíte dobu vaření asi na polovinu. V Iránské domácnosti se pro vaření luštěnin často využívá i tlakový hrnec. Pro uvaření nenamočených luštěnin pak postačí cca hodina.

 

Recept na Aash Reshteh bude rodina od rodiny jiný. A každý jeden z nich také samozřejmě ten NEJLEPŠÍ, takže se vůbec neurazím, pokud ten můj někdo vehementně zkritizuje a odsoudí. Věřte, že v té naší rodině se takto skutečně vaří. Existují verze, kde doba vaření zabere i 6 hodin a určitě takto připravená polévka chutná také výtečně, ale já 6 hodin na přípravu polévky opravdu nemám, a tak sázím na tuto osvědčenou kratší verzi.  

 

Aash Reshteh se připravuje i z čerstvých bylinek, což se také v orientálních kuchyních převážně děje. Ale jelikož v naší zeměpisné šířce nejsou potřebné ingredience tak snadno k mání, a jejich příprava, čištění a sekání zabere dost času, využíváme bylinky sušené, které jsou dovezené z Íránu a svým aroma se čerstvým rozhodně vyrovnají. Pokud však budete mít k dispozici čerstvé suroviny, určitě se této příležitosti chopte. Pokrm s čerstvých bylinek chutná samozřejmě jinak a také výborně. V tom případě potřebujete celkem asi 500g čerstvých bylinek (po 1 dílu koriandr, petržel, špenát a pažitka „tareh“) a větší hrnec, protože bylinky mají v čerstvém stavu velký objem, který se zredukuje až během vaření.Facebook
Zpětné odkazy